Faculty

FAVE Board
Mr. Van Dyke Bell President
Ms. Roxanne Howell Treasurer
Mr. Elroy Hughes PTF Representative
Mr. Roland Duncan Member
Mr. Romeo Pantophlet Member
Board Staff
Mr. Roberto Arrindell Education Coordinator/Advisor to FAVE Board
Ms. Antonia Winfield Facilities Manager
Mr. Wellington Archibald Financial Administrator
Mr. Jan Willem IT Consultant
Leadership Team
Board Administration
Drs. Tallulah Baly-Vanterpool  Principal
Mr. Elbert Sprott Vice Principal (Discipline)
Mrs. Kim Lucas-Felix Vice Principal (Administration)
Mrs. Amanda President-Joé Head of Department of Student Care
Department of Dutch 
Mrs. Marita Lagadeau Head of Department
Mrs. Lea Rozenblad
Mrs. Shalinie Pahaladsingh
Department of Modern Languages 
Mrs. Souad Meskini-Azbouni Head of Department/French
Ms. Lavonne Cort-Benn Spanish/French
Ms. Trifena Wehl Spanish
Ms. Jeannette Boirard French
Department of English
Ms. Doreen Edwards Head of Department
Ms. Roxanne Bloomfield CAPE Coordinator/ Communications Studies
Mrs. Kim Lucas-Felix
Ms. Yvonne Johns
Ms. Sharon Layne
Ms. Rochelle Ward
Ms. Nadine Flanders
Department of Business
Ms. Keturah Thompson Head of Department
Ms. Maura Bute 
Ms. Sharon Richards
Ms. Shundel Blair
Department of Science
Mrs. Suja Pereppadan  Head of Department/Physics
Ms. Patricia Mendonca Human & Social Biology/Biology/Integrated Science/Care
Ms. Karen Roberts  Human & Social Biology/Integrated Science/Care
Mrs. Barbara Nicholls Chemistry/Integrated Science
Mrs. Peggy Illis-Bell Integrated Science/Care
Mrs. Vandana Kotai Physics
Mr. Claude Javois Laboratory Technician
Department of Mathematics
Mr.  Alberick
Arrendell
Head of Department
Mr. Olatunde Dalrymple
Mrs. Suja Pereppadan
Mrs. Darlyne Santos
Mrs. Iris Derrick
Ms. Shundel Blair
Department of Expressive Arts
Mr. Harold Tjon-Jaw-Chong Head of Department/Music
Mr. Henry Thomas Art
Mr. Diwesh Badloe Art
Mr. Armand Teunis Physical Education
Mr. Robert Verschueren Physical Education
Department of Information Technology
Mrs. Vandana Kotai Head of Department
Mr. Julian Mason
Mrs. Chui Pik Chan-Zhang
Department of Social Sciences
Mrs. Sharon Warner Head of Department/Caribbean History
Mr. Kenneth Cook Social Studies/Civics
Ms. Anansa Payne Social Studies
Ms. Chioma Jacobs Social Studies
Department of Student Care
Mrs. Amanda President-Joé  Head of Department/Psychologist
Ms. Leona Nestor-Hubert Psychologist
Ms. Lisa Wilson  Counsellor
Remedial  
Ms. Nadine Flanders Remedial English
Ms. Jennifer Lont Remedial Dutch
Ms. Shundel Blair Remedial Math
Mentors  
Ms. Sharon Layne 1A1 Mentor
Mrs. Souad Meskini-Azbouni 1A2 Mentor
Mr. Julian Mason 1A3 Mentor
Ms. Trifena Wehl 1A4 Mentor
Ms. Anansa Payne 2A1 Mentor
Mrs. Shalinie Pahaladsingh 2A2 Mentor
Mrs. Kim Lucas-Felix 2A3 Mentor
Mr. Kenneth Cook 2A4 Mentor
Year Coordinators
Mrs. Souad Meskini-Azbouni  Form 1
Mrs. Lea Rozenblad Form 2
Ms. Sharon Layne Form 3
Ms. Keturah Thompson Form 4
Mrs. Kim Lucas-Felix & Mr. Elbert Sprott Form 5
School Staff
Ms. Juliana Alexander Senior Administrative Assistant
Ms. Petra Tuitt Administrative Assistant
Mrs. Merlyn Ottley-Meyers Administrative Assistant
Ms. Julian Ashley  Administrative Assistant
Ms. Susanne van Mierlo Librarian
Mrs. Vania Hodge-Lake Librarian
Mr David James Clerk
Ms. Angela McLennon Clerk
Mr. Earl Fortune Security
Mr. Kenneth Khoarlall Security
Mr. Olima Antoine Security
Mr. Gerçon Louissaint Security
Ancillary Staff
Mr. Lemoine Antoine Groundsman/Janitor
Mr. Etienne Faniel Groundsman/Janitor
Mrs. Evelyn Simmonds Supervisor – Cleaners
Ms. Claudia Cassell Cleaner
Ms. Olga Drummond Cleaner
Mrs. Angela Gumbs Cleaner
Mrs. Pearl Richardson Cleaner
Mrs. Evet McPherson. Cleaner
Mrs. Shirley Wigley Cleaner